Artykuły_2018

MARZEC

Budżetowanie z pomocą struktury #JPK_KR

Odkrywam coraz to nowe możliwości struktury JPK_KR i wręcz zachwycam się możliwościami jakie ona daje. Ostatnio przedstawiłam narzędzie, jakie zaprojektowałam, z pomoca którego, można przeglądać dane w tej strukturze, ale nie tylko przeglądać. Dzięki niemu, można także projektować dowolne widoki zestawienia obrotów i sald, a także inne sprawozdania. Odsyłam do moich poprzednich artykułów.

W tym artykule pragnę przedstawić kolejne narzędzie, jakie zaprojektowałam w oparciu o dane w strukturze JPK_KR. Narzędzie to służy do budżetowania i może być wykorzystane wszędzie tam, gdzie system finansowo-księgowy takiej funkcjonalności nie posiada (rys. 1).

rys. 1. strona tytułowa JPK_KR-Budżetowanie

 

JPK_KR-Budżetowanie, można skofigurować w dowolny sposób, dla dowolnej firmy. Przygotowanie go do użycia, polega na tym, iż wczytujemy sturkturę JPK_KR z grudnia roku poprzedzajaceo rok, który ma być budżetowany. Te dane są przekazywane do arkuszy parametry i config (rys. 2 i 3), gdzie pobierany jest plan kont i Użytkownik następnie może  wskazać na jakich kontach będzie budżetował.

rys. 2. zakładka config

rys. 3. zakładka parametry

 

Kolejnym krokiem, jest wprowadzenie kwot budżetu do komórek poszczególnych miesięcy. Tę czynność należy wykonać ręcznie (rys. 4).

rys. 4. Budżetowanie na wybranych kontach

Po wprowadzeniu tych wartości na wybranych kontach, skoroszyt Excela jest gotowy do pracy.

Teraz wystarczy co miesiąc wczytywać dane o wykonaniu ze struktur JPK_KR za poszczególne miesiące. W tabeli Budżet-Wykonanie (rys. 5), można analizować dane w wybranych miesiącach.

rys. 5. Budżet-wykonanie, analiza danych

Tabela Budżet vs Wykonanie, przedstawiona na rys. 5, pozwala nie tylko przeglądać dane w poszczególnych miesiącach, ale również dane sumaryczne na konkretny moment. Graficzna prezentacja danych znajduje się na zakładce Wykresy (rys. 6).

rys. 6. Graficzna prezentacja globalnego wykonania na dany moment

Gdy chcemy przygotować narzędzie do budżetowania na następny rok, wóczas wystarczy wczytać dane z grudnia do arkusza Dane, by tabela Budżet-Wykonanie (razem z wykresem) została wyczyszczona z danych o wykonaniu, za rok poprzedni. Kwoty budżetowania pozostają. Można je zaakceptować na kolejny rok, lub zmienić.

Narzędzie JPK_KR-Budżetowanie, jest zaprojektowane w Excelu, wobec czego można dodawać do niego inne analizy i wykresy. Ponadto wszystkie formuły są odkryte, co pozwala na ich modyfikowanie.

Z racji tego, że narzędzie jest nowe, w wersji Beta, więc cena jego jest symboliczna. (35,00 netto). Zainteresowanych zapraszam do kontaktu.

 Prezentacja JPK_KR-Budżetowanie

LUTY

Co można zrobić ze strukturą JPK_KR?

Już wszyscy podatnicy VAT mają za sobą pierwsze wysyłki pliku JPK_VAT. Tych co sądzą, że już temat z JPKami mają opanowany, pragnę poinformować, że JPK_VAT, to najłatwiejsza, najmniejsza i najprościej uzgadniana struktura JPK. Zresztą same księgowe przyznają, że przygotowując wysyłkę JPK_VAT, własciwie nie robią niczego więcej, niż to, co robiły podczas przygotowywania deklaracji VAT. Cykliczoność tego obowiązku, jest również elementem sprzyjającym uporządkowaniu działań związanych z tym tematem.

Przed nami przygotowanie systemów księgowych do wysyłki kolejnych struktur JPK. Mogłabym nie jeden, ale cały cykl artykułów napisać na temat tego jak przedsiębiorcy podchodzą do tego zagadnienia, ale ten tekst poświęcę jednej strukturze, a mianowicie JPK_KR (księgi rachunkowe).

Każdy księgowy wie, że księgi rachunkowe to:

  1. zestawienie obrótów i sald,
  2. dziennik
  3. zapisy na kontach

i zgodnie z tą definicją, w strukturze JPK_KR, znajdziemy te zestawienia. Wiemy też, że ta struktura będzie przekazywana do organów podatkowych na żądanie, a to oznacza, że podatnik powinien praktycznie być przygotowany tak, aby w każdym momencie móc przekazać dane do kontroli fiskusowi. Można się spodziewać, że dane o które będziemy proszeni, mogą obejmować rok, dwa lata, a może nawet więcej. Nie będzie czasu na sprawdzanie czy wszystko jest poprawnie zaksięgowane w księgach, gdy trzeba będzie w ciągu jednego dnia (a może nawet krócej), przekazać dane w strukturze JPK_KR do US.

Nasuwa się więc myśl, że wskazane byłoby systematyczne kontrolowanie swoich danych w strukturze JPK_KR, a następnie każdy uzgodniony i sprawdzony plik, dobrze byłoby zachowć na dysku w formie archwium danych.

Jak można sprawdzać dane znajdujące się w strukturze JPK_KR? Bardzo dobrze nadaje się do tego arkusz kalkulacyjny, a zwłaszcza Excel. Możliwe jest w miarę proste otwieranie plików JPK za pomocą Excela, ale nie wszystkie dane można w prosty sposób sprawdzić. Dlatego przygotowałam specjalny arkusz, którego nazwałam Magazyn Danych Księgowych. Jakie funkcjonalności posiada MDK?

  • możliwość czytelnej i uporządkowanej prezentacji danych,
  • mozliwość pobierania poszczególnych danych za pomocą tworzenia tabel przestawnych,
  • możliwość zasilania danymi dowolnych raportów

Wykorzystując te możliwości, wdrożyłam już w kliku przedsiębiorstwach to narzędzie, które księgowym wyraźnie przypadło do gustu. Dzięki niemu, mogą sprawdzać w prosty sposób swoje dane z systemów księgowych eksportowane do JPK_KR. Mogą projektować zestawienie obrotów i sald w dowolnej formie, a ponadto tworzyć swoiste archiwa danych, które mogą być szybko i łatwo przeglądane.

Tak opracowane dane, mogą też służyć audytorom, biegłym, czy innym kontrolom wewnętrznym (niekoniecznie tylko podatkowym). Każdy uzgodniony plik JPK_KR, można zachować w odpowiednio oznaczonym miejscu na dysku, aby gdy przyjdzie żądanie od fiskusa, bezstersowo mu je przekazać.

Poniżej krótka preznetacja możliwości MDK.

Magazyn Danych Księgowych

można nabyć poprzez poniższe zamówienie w cenie 50,00 zł netto

Zamówienie

do pobrania: Instrukcja obsługi MDK_JPK_KR


STYCZEŃ

JPK i co dalej?

Od samego początku wdrożenia elektronicznej wymiany danych podatników z organami skarbowymi za pośrednictwem JPK, śledzę temat i staram się na bieżąco zgłębiać wiedzę dotyczącą tego zagadnienia.

Poszukuję wszelkich informacji związanych z Jednolitym Plikiem Kontrolnym, nie tylko w Polsce, ale też na świecie. JPK, a na świecie SAF-T (Standard Audit File for TAX), to duży i bardzo ciekawy temat, który diametralnie zmienia formę kontaktów przedsiębiorców z fiskusem.

Prowadzę szkolenia, dyskutuję na spotkaniach eksperckich, wspieram przedsiębiorców w przygotowaniu ich systemów oraz ewidencji księgowych do raportowania za pomocą struktur JPK, publikuję i poszukuję sposobów na to, by móc pomagać przedsiębiorcom w zmierzeniu się z tym wyzwaniem.

Rozumiem rozterki podatników, rozumiem ich zagubienie, a czasami złość, gdy muszą angażować czas, pieniądze by sprostać tym wszystkim wymaganiom, jakie stawia przed nimi fiskus, ale z drugiej strony widzę nieprawdopodobną wręcz skalę nadużyć i zwykłych oszustw, które są wykrywane dzięki raportowaniu JPK. Zdziwienie moje budzi fakt, że oszukują nie tylko mafie, czy grupy przestępcze, ale też małe i mikro firmy. Mogłabym tutaj mnożyć przykłady nadużyć, które są obecnie wyłapywane migiem przez urząd. Ale nie tylko nadużycia są przedmiotem działań i uwag skarbówki, można tu wymienić też pomyłki, niewiedzę księgowych, czy też zwykła naiwność, że nikt nie zauważy, jak jakiś dokument zostanie wrzucony w inny okres, niż powinien.

Widać wyraźnie, że poprzez wdrożenie JPK, kontrola skarbowa zmienia się de facto w monitoring. Zupełnie zmienia się sposób przygotowania danych do kontorli. Przed JPK, można było dane dowolnie obrabiać, by później przesłać w formie deklaracji, sprawozdania, czy raportu. Dzisiaj podatnik będzie musiał te dane wysyłać bezpośrednio z programu. I to dane nie za trzy miesiące, czy pół roku, ale rok, dwa lata, czy nawet dłuższy okres. To nie jest straszenie, tylko ocena realnych warunków, gdy kontrolerem jest komputer, a nie człowiek.

Jednolity plik Kontrolny, to nie jest tylko JPK_VAT. To jest siedem struktur, które swoją zawartością obejmują dane całego przedsiębiorstwa. Ostatnio podczas jednej z rozmów w grupie na FB, usłyszałam, że do JPK wystarczy dobry program i po co księgowy? Opadły mi ręce. Otóż nie, nie wystarczy dobry program. Fakt, dobry program, może być nieocenionym wsparciem, ale nic nie zastąpi kompetencji księgowego. Program, jaki by nie był, ma poprostu przycisk, po wciśnięciu którego tworzone są odpowiednie struktury JPK, z danymi pobranymi z programu. Ale UWAGA, jesli dane są niepoprawne, jesli dane są niezgdone z przepisami, czy posiadają inne wady, to takie właśnie dane program wrzuci do struktur JPK.

Program komputerowy to zwykły mechanizm, bezduszny i bezmyślny, który na pewno nie zadba o poprawnośc merytoryczną danych. Tutaj jest potrzebny księgowy. I to kompetentny księgowy.

Jeśli ktoś uważa inaczej, to jest jego sprawa. Każdy ma prawo mieć swoją opinię, ale na pewno inne zdanie nie upoważnia do hejtu i niegrzecznych uwag, z jakimi spotkałam się na pewnym forum. To nie ja wymśliłam pliki JPK, nie ja wymyśliłam należytą staranność, nie ja wymyśliłam solidarną odpowiedzialność. Ja tylko próbuję pomóc..

I o takiej pomocy chcę teraz opowiedzieć. Wiadomo, czym są pliki JPK, czyli format xml w jakim są tworzone struktury JPK. Ciężko się je czyta, a już na pewno bardzo cięzko sprawdza i uzgadnia. Bo to, że każdy rozsądny księgowy (przedsiębiorca) powinien sprawdzić, co wysyła do urzędu, to nie ulega wątpliwości. W zeszłym tygodniu w ramach pomocy w przygotowaniu firmy do raportowania JPK, przygotowałam skoroszyt Excela dla dużej firmy, za pomocą którego księgowy może w prosty sposób sprawdzić, jakie dane zostały wyeksportowane do struktry JPK_KR i uzgodnić je z tymi, które są w systemie księgowym. Skoroszt został zaprojektowany w opraciu o szablon, o którym ostatnio pisałam, ale został poszerzony o funkcjonalności na potrzeby tej konkretnej firmy. Księgowa dosłownie dwoma kliknięciami otrzymuje czytelny arkusz, w którym ma rachunek zysków i strat, bilans, dane do CIT-8, ale również zestawienie obrotów i sald w formie, jakiej potrzebowała. Poniżej rysunki obrotówki „surowej” w oparciu o JPK_KR oraz obrotówki generowanej za pomocą makra, do postaci oczekiwanej przez księgową. Ta druga obrotówka również pobiera dane ze struktury JPK_KR, ale układa je w inny sposób.

“surowa” obrotówka jako tabela przesatwna

Forma obrótówki generowanej ze źródła JPK_KR według zapotrzebowania firmy

Zwracam uwagę, na konta 200-1 i 200-2, gdzie na “surowej” obrotówce wartości są prezentowane poprzez konta najniższej analityki (kontrahentów). Księgowa poprosiła, aby jej obrótwka prezntowała dane na konkretnych kontach analitycznych, tutaj na pierwszym poziomie oczywiście sumując wartości oraz z opisami kont, jakie ona wskazała.

Mam nadzieję, że za pomocą tego skoroszytu, będzie możliwe uzgodnienie danych z danymi w systemie księgowym, z zaliczkami podatku wysłanymi do urzędu, czy z przekazaną odrębną struturą (JPK_VAT) informacji o zobowiązaniu podatku VAT. Bo dane we wszystkich strukturach muszą się też uzgadniać. A jeszcze są struktury JPK_FA, JPK_MAG, czy JPK_WB.

Mam nadzieję, że podatnicy zamiast się kłócić, podejdą do tematu poważnie tak, aby znaleźć odpowiednie dla siebie narzędzia i rozwiązania, by za chwilę nie gasić przysłowiowych pożarów i w panice nie łatać danych, których nijak nie będą w stanie uzgonić.

Służę wsparciem.

 


Odczarować JPK

W tym wielkim przedsięwzięciu, jakim jest wdrożenie obowiązku przesyłania danych do fiskusa za pośrednictwem plików JPK, cały czas staram się przedstawić pozytywną stronę tego rozwiązania. Od stycznia 2018 roku, wszyscy podatnicy VAT są zobowiązani do przekazywania informacji do US, związanych z podatkiem VAT, za pośrednictwem struktury JPK_VAT. Obecnie jest to już jej trzecia wersja. Tak, jak to już wiele razy mówiłam i pisałam, jest to najprostsza struktura, łatwa do weryfikacji. Musi się ona uzgadniać z deklaracją VAT-7 i stąd wynika łatwość jej sprawdzenia.

W kontekście należytej staranności, można dodatkowo wykorzystać JPK_VAT do wymiany danych pomiędzy kontrahentami i tę możliwość przedstawię w książce omawiającej zagadnienia związane z  należytą starannością, jaką obecnie przygotowuję i mam nadzieję do końca lutego ją opublikować.

Jednak warto spojrzeć przychylnie na strukturę JPK_KR, która ma w sobie olbrzymi potencjał, który może być wykorzystany w księgowości do raportowania i analiz. Niedawno tutaj przedstawiłam skoroszyt Excela, za pomocą którego można przeglądać zawartość tej struktury, a także magazynować dane księgowe z różnych programów komputerowych. Dla biur rachunkowych, naprawdę duże wsparcie, o czym się przekonałam po zainteresowaniu oferowanym przeze mnie, skoroszytem Excela (Magazyn Danych Księgowych).

I tak jak obiecałam, skoroszyt poszerzyłam o funkcjonalność generowania danych do zaliczki na podatek dochodowy. Ci wszyscy, którzy już nabyli MDK, otrzymają nową, poszerzoną wersję bezpłatnie. Dla pozostałych zainteresowanych, cena się nie zmienia i dalej wynosi tylko 20,00 zł netto plus VAT.

Postawiłam sobie za cel, aby wycisnąć ze struktur JPK, wszystko co tylko się da. Przedstawić je w pozytywnym świetle tak, aby księgowi upatrywali w nich możliwości „wyrzucania” danych z programów księgowych w standardowym formacie xml, czyniąc w ten sposób struktury JPK, doskonałymi źródłami, wspierającymi analizy i raportowanie finansowo – podatkowe.

Jednak trzeba podkreślić, że aby struktura JPK_KR była użytecznym narzędziem, to konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie planu kont. Zresztą, logiczny i starannie zaprojektowany plan kont, jest zalecany również z tego powodu, że jest on raportowany do US razem z danymi w JPK_KR. Niemniej jednak, jeśli plan kont ma jakąś logikę, którą można wykorzystać w raportach, wówczas można uzyskać naprawdę efektowane i ciekawe analizy, zestawienia i raporty.

W rozwiązaniu jakie proponuję, plan kont został zmodyfikowany w dwóch obszarach:

  • Nazewnictwie wynikowych kont księgowych
  • Wyodrębnieniu kont NKUP dla wszystkich kosztów

Na dodatkowej zakładce w skoroszycie, w oparciu o specjalnie zaprojektowany plan kont oraz odpowiednie formuły, można precyzyjnie wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy. Oczywiście można w tym miejscu prezentować każdą inną informację, która jest istotna z punktu widzenia zobowiązań podatkowych.

Dzięki tym zmianom plik w Excelu (Magazyn Danych Księgowych), po wstępnej konfiguracji i zasileniu bieżącymi danym ze struktury JPK_KR, automatycznie wylicza zaliczkę na podatek dochodowy, prezentuje w czytelny sposób dane oraz pozwala wygenerować bilans i rachunek wyników.

Intencją tego rozwiąznia (MDK) jest przede wszytkim POMYSŁ. Dla osób, które dobrze znają Excela, powinien być inspiracją do własnych rozwiązań.

Natomiast ci, którzy troszkę mniej znają Excela, mogą zamówić dla siebie rozwiązanie dedykowane specjalnie na ich potrzeby.

Zarządzanie danymi JPK