JESIEŃ

Od października 2023 zapraszam na praktyczny kurs rachunkowości z wykorzystaniem Excela. Założeniem kursu jest rozwiązywanie praktycznych i aktualnych problemów księgowego. Poszczególne części kursu nie są podzielone wg poziomu trudności zagadnień, a wg bloków tematycznych:

  1. Bilans otwarcia,
  2. Sprzedaż,
  3. Zakup,
  4. Magazyn,
  5. Zaliczki na dostawy,
  6. Środki trwałe,
  7. RMK,
  8. Lista płac,
  9. Operacje walutowe,
  10. Rozrachunki,
  11. Od zamówienia do rozliczenia,
  12. Rozliczenie podatku VAT,
  13. Rozliczenie podatku dochodowego,
  14. Bilans,
  15. Rachunek zysków i strat,
  16. Zamknięcie roku

Do każdego bloku tematycznego będzie można pobrać zadania do samodzielnego wykonania, wraz z narzędziami, za pomocą których będzie można wszystkie zadania zrealizować. Sprawdzenie poprawności wykonanych samodzielnie zadań będzie możliwe na wskazanej w materiałach z zadaniami stronie.

Zadania przygotowane są w powiązaniu do publikacji z 2022 roku, wydanej przez wydawnictwo C.H.BECK: Excel w nauczaniu rachunkowości.

Jak zaprojektować raport Plan-Wykonanie

Moja pierwsza faktura KSeF

W ostatnich dniach zostały opublikowane informacje o tym, że zostanie przesunięty termin obowiązku wystawiania faktur w KSeF (Krajowy System eFaktur). Obecnie termin ten, to 1.07.2024 rok. Oznacza to, że do momentu gdy każdy przedsiębiorca będzie musiał swoje faktury sprzedaży wystawiać w KSeF, mamy 1,5 roku czasu. Po 1.07.2024 nie będzie już można wystawiać faktur inaczej, jak tylko w formie faktur ustrukturyzowanych w formacie xml z rejestracją ich na portalu KSeF.

Firmy, które korzystają z programów fakturujących będą oczekiwały od swoich dostawców oprogramowania dodania do programów funkcjonalności wysyłki wystawionych faktur sprzedaży do KSeF. Natomiast bardzo małe firmy, które obecnie wystawiają swoje faktury sprzedaży własnym sumptem, będą korzystały z aplikacji Ministerstwa Finansów. Jakoże jestem właśnie takim bardzo małym przedsiębiorcą postanowiłam zapoznać się z aplikacją KSeF. Znajduje się ona na stronie https://www.podatki.gov.pl/ksef/aplikacja-podatnika-ksef-i-inne-narzedzia/

Na tej stronie można wejść do aplikacji wystawiającej ustrukturyzowane faktury w środowiskach: testowym, demo oraz środowisku produkcyjnym. Aplikacje testowa i demo służy do zapoznania się z ich obsługą. Przez kilka tygodni zaglądałam tam i sprawdzałam jak można wystawić fakturę w aplikacji KSeF. Obecnie używam małego programu do wystawiania faktur, za który muszę co roku zapłacić abonament, więc zaczęłam coraz bardziej zastanawiać się, czy nie zacząć już wystawiać swoich faktur w KSeF. I tak będę musiała wcześniej czy później się do tego przymierzyć, więc dlaczego nie wcześniej. Ostatecznie wystawiłam w styczniu 2023 roku moją pierwszą fakturę KSeF w środowisku produkcyjnym, a to oznacza, że teraz już każda moja faktura będzie właśnie fakturą KSeF. Nie ma odwrotu. Aplikacja dla prostych faktur jest łatwa w obsłudze, ale niestety mało zautomatyzowana. Nabywcę na fakturze trzeba wpisać ręcznie, nie ma luksusu pobrania go z bazy GUS bądź KAS. Podobnie z numeracją: trzeba bardzo pilnować jaki będzie następny numer faktury, nie ma automatycznej numeracji. Pozycje wypełniamy ręcznie, za to cena brutto (bądź netto) liczona jest już automatycznie po podaniu stawki VAT.

Dla kogoś, kto używał program komputerowy do wystawiania faktur, to ta aplikacja MF jest trochę toporna, ale jeśli ktoś wystawiał swoje faktury w Wordzie, czy innym edytorze, bądź ręcznie (wiem, że są jeszcze takie firmy), to przesiadka na aplikację KSeF nie będzie rozczarowaniem. Oczywiście, aplikacja KSeF może służyć tylko przedsiębiorcom, którzy wystawiają nie więcej niż 10-15 faktur miesięcznie.

Poniżej prezentuję jak wygląda aplikacja KSeF Ministerstwa Finansów.

Samodzielne raportowanie w Symfonii

Na pewno nie jeden księgowy stanął w sytuacji potrzeby przygotowania jakiegoś raportu czy zestawienia na potrzeby czy to urzędu, czy to zamówienia zarządu. Dobrze wiemy, jak to może być trudne. Problematyczne jest uzyskanie dobrego źródła danych, które będzie ten raport zasilało. W pierwszym kroku przeszukujemy posiadany komputerowy program księgowy, czy przypadkiem nie znajdziemy chociaż podobnego raportu, który może zaspokoi obecne potrzeby. Niestety najczęściej jest tak, że nie znajdujemy takiego raportu, ponieważ w księgowych programach komputerowych z reguły są tylko raporty standardowe, na potrzeby rachunkowości finansowej. Z racji tego, że raporty dla rachunkowości finansowej są uregulowane przepisami prawa, producentom oprogramowania księgowego łatwo jest przygotować takie raporty, gdyż mają precyzyjne, ustawowe wytyczne. Gorzej jest z raportami dla rachunkowości zarządczej. Tutaj potrzeby raportowe są indywidulane i dedykowane konkretnym podmiotom, a określenie potrzeb informacyjnych leży po stronie zarządu bądź komórki kontrolingowej. Takich potrzeb raportowych producent oprogramowania nie jest w stanie przewidzieć.

Wychodząc na przeciw dedykowanym potrzebom raportowym, w Symfonii pojawiła się funkcjonalność nazwana SmartBI. Czym jest SmartBI? na pewno nie jest to tradycyjny moduł Busienss Intelligence. Wiele mu do tego brakuje 🙂 ale moduł ten ma swoją moc.

Przede wszystkim zaprojektowany raport w SmartBI, zawsze jest zasilany aktualnymi danymi w momencie otwierania raportu. Wobec tego odpada problem z pozyskiwaniem źródła danych. Ponadto środowisko projektowania raportów, to środowisko arkusza kalkulacyjnego kompatybilnego z Excelem, więc świetnie znanego większości księgowych. Nie potrzeby mieć żadnych umiejętności programistycznych. Zaprojektowany raport można wysłać do Excela i przekazać innej osobie do oceny, czy zapoznania się z danymi.

Więcej o SmartBI na filmie YouTube:

Publikację o SmartBI można nabyć tutaj. Do publikacji jest dołączonych 9 gotowych raportów, które można wczytać w swoim SmartBI i korzystać z nich, bądź inspirując się nimi, projektując własne raporty.